Nyckelinsikter om Employer Branding från Workz seminarium
På Workz senaste seminarium om Employer Branding inom kundservice delade Emma N. Stara, marknadschef på Great Place to Work, med sig av värdefulla insikter. Hon visade hur konsekventa aktiviteter inom Employer Branding kan få företagets resultat att skjuta i höjden – om de görs på rätt sätt.
Som vid all branding är det skillnad på vad man vill uppnå som avsändare och hur mottagarna faktiskt upplever det. När aktiviteter endast kommer top-down blir de lätt av typen 'sminka grisen' – fina men utan betydelse för personalen. Har man i stället en väl implementerad strategi där personalen är involverad från strategi till genomförande, kommer de att känna tillit, gemenskap och stolthet över sin arbetsplats.
Inom kundservice har Employer Branding mycket att hämta. Här har vi en avdelning som står för en majoritet av företagets kundkommunikation, men som ofta får otillräckligt med resurser och för lite uppmärksamhet. Resultatet blir hög personalomsättning och bristande disciplin.
Vi avslutar med ett citat från Emma:
"En bra arbetsplats börjar med ledarna
ledarna formar upplevelserna
upplevelserna formar kulturen
kulturen driver resultat"